PÉČE O DĚTSKÉ ZUBY

7 ZÁSAD PRO ZDRAVÉ DĚTSKÉ ZUBY

INFORMACE PRO RODIČE

1. KOJENÍ

KOJENÍ je ideální výživa – ale pouze PRO KOJENCE. Z hlediska zubního zdraví doporučujeme kojení do jednoho roku věku. Časté noční kojení u větších dětí může napáchat na zubech značné škody! Od jednoho roku by dítě už mělo spát převážnou část noci s vyčištěnými zuby.

2. PITÍ

PIJTE VODU! Voda by měla tvořit základ pitného režimu dětí. Neslazený čaj a mléko jsou také v pořádku.

Slazené nápoje zubům škodí a pokud si na ně dítě zvykne, bude velmi těžké ho převychovat zpět na vodu. A pozor – slazení medem namísto cukru je z hlediska zubů vyhánění čerta ďáblem. Konzumaci šťáv, džusů, ochucených vod, limonád včetně bio a domácích doporučujeme oddálit co nejvíce, dávat pouze výjimečně a jednorázově, nikdy ne do lahve sloužící k průběžnému doplňování tekutin. Energetické nápoje a nápoje typu Cola jsou v dětském věku zcela nevhodné, a to nejen z hlediska zubního zdraví.

3. JÍDLO

OMEZTE MLSÁNÍ – MNOŽSTVÍ I ČETNOST.

Chuťové preference vznikají v dětství, proto nenaučte dítě na sladké, je to prevence zubního kazu i obezity. Místo bonbónů a sušenek zařaďte ovoce. Když už dítě mlsá, je důležité minimalizovat dobu kontaktu sladkého se zuby. Je tedy lepší sníst celou čokoládu najednou, než celé odpoledne ujídat po čtverečku. Zuby si musí „odpočinout“. Absolutně nevhodná jsou lízátka a cucavé bonbóny (právě z důvodu délky kontaktu se zuby) a také lepivé sladkosti typu karamelek (dlouho lpí na zubech). A pozor na potraviny s nápisem „no added sugar“ – v dobré víře je rodiče často kupují. Ale tyto potraviny obsahují obrovské množství přírodních cukrů! Je jasné, že úplné vyřazení sladkostí z jídelníčku dětí není možné, přesto se snažte maximálně omezit množství a frekvenci. Dávejte sladké za odměnu a ne jako běžnou součást jídelníčku. Když už sladká odměna, tak po hlavním jídle – a potom ideálně vyčistit zuby.

4. BAKTERIE

Zubní kaz je onemocnění způsobené bakteriemi a ty se na dítě přenesou od blízkých osob – neolizujte dítěti dudlík ani lžičku! Toto platí dvojnásob, pokud sami nemáte zdravé zuby.

5. ČIŠTĚNÍ, ČIŠTĚNÍ, ČIŠTĚNÍ!

Zuby se musí čistit od prvního prořezaného zubu, ten se zpravidla objeví kolem půl roku věku. DVAKRÁT DENNĚ MUSÍ BÝT ZUBY POŘÁDNĚ VYČIŠTĚNÉ DOSPĚLÝM. Večerní čistění je zásadní, protože ve spánku klesá produkce sliny a zuby jsou tedy méně omývány = více ohroženy. Po večerním čištění už dítě nic nejí a pije pouze vodu. Zuby je nutné dětem čistit až do 6 let věku. Nejlépe se čistí u ležícího dítěte. Dočišťování je nutné až do 12 let.

K čištění dětských zubů je třeba vhodný kartáček a od jednoho roku doporučujeme i dětskou zubní pastu s fluoridy. Přibližně od 3 let je nutné čistit i mezizubní prostory - zubní nití nebo mezizubním kartáčkem. S výběrem správných pomůcek a technikou čištění Vám poradí dentální hygienistka. Dětský kartáček je třeba při známkách opotřebení vyměnit, pokud si s ním čistí i dítě samo, je to opravdu často.

Zuby je třeba dítěti čistit I PŘES jeho NESOUHLAS A ODPOR, kritické období bývá od 1,5 do 3 let. To, že si dítě zuby čistit nechce, není argument! Přebalovat se taky nechce a v pokakané pleně ho nenecháte!

6. PLATÍ PRO VŠECHNY

Tyto zásady by měly dodržovat všichni pečovatelé – bohužel děti nám často „kazí“ prarodiče (sladké nápoje, mlsání, odpuštění čištění), i když samozřejmě v dobré víře. PRÁZDNINY PRO PÉČI O ZUBY NEEXISTUJÍ.

7. PREVENTIVNÍ PROHLÍDKY U ZUBNÍHO LÉKAŘE

PRVNÍ NÁVŠTĚVA ZUBNÍHO LÉKAŘE by měla proběhnout do jednoho roku věku dítěte, ideálně dříve – S PRVNÍM ZUBEM. Poté jsou PROHLÍDKY vždy PO PŮL ROCE. Dítě si zvyká na prostředí ordinace a postupně se stává vyšetřitelným. Nikdy dítě návštěvou zubaře a ošetřením nestrašte, naopak ho motivujte a natěšte na „počítání zoubků“ a odměnu.